Chtěli byste spolupracovat s Farmářskou školou?

Budeme rádi, když se stanete jednou z našich vzdělávacích farem.

Farmářská škola má zájem spolupracovat s farmáři, kteří

  • hospodaří ekologicky. Nevyžadujeme certifikaci BIO, ale vyžadujeme přírodní, šetrné, trvale udržitelné postupy pěstování zdravých potravin; 
  • mají zájem předávat své zkušenosti
  • a mají zájem se sami dále vzdělávat.

Jaké jsou možnosti spolupráce?

Praxe pro studenty – dlouhodobá či krátkodobá stáž na farmě. Základním cílem pobytu praktikanta na farmě je, aby si osvojil/a dovednosti pro samostatné hospodaření.
Školicí dnyjednorázové jednodenní akce, při nichž se studenti na farmě budou v praxi učit určitou specifickou činnost. (např. setí, střih stromů, sklizeň, příprava sadby, sázení stromů, porody zvířat, zabijačky atd.).
Exkurze a semináře – jednodenní či víkendová exkurze a prohlídka farmy pro celý ročník. Součástí je prezentace fungování farmy, případně teoretická i praktická výuka.
Lektorování – přednášky ze strany farmářů na témata z oboru ekozemědělství, jimž dobře rozumí a mají s nimi osobní zkušenost.

Proč se zapojit do vzdělávání studentů?

  • Mít u sebe člověka, který má s farmářem společné zájmy, sdílet s ním čas a pracovní proces, dokáže obohatit každodenní rutinu.
  • Sdílení půdy s lidmi, kteří mají podobné vize a životní ideály, může zvyšovat radost z práce, ale také snižovat možná rizika, jimž obvykle čelí farmy závislé na jednom člověku.
  • Dostatečně motivovaný a dobře instruovaný praktikant přináší farmáři i významný pracovní užitek.
  • Zaučení stážisté mohou farmáře po určité době i zastoupit a farmář může jet třeba na dovolenou.
  • Praktické vzdělávání není jednosměrný proces. Farmář se může inspirovat a vzdělávat také od praktikantů.
  • Náklady spojené se vzděláváním praktikanta lze odečíst od daňového základu.

Jaké je to mít na farmě praktikanta?

„Měli jsme u nás zatím čtyři studenty, všechno moc fajn lidi s velkým zápalem do práce, zájmem o problematiku a s vnitřní motivací, kterou u běžných zaměstnanců jen těžko najdete. Po zaučení byli i velkou pomocí, podrželi nás v dobách krize, kdy už jsme padali na hubu. Byli finančně únosní i pro malou farmu našeho typu, která si celoročního zaměstnance nemůže dovolit, a byli přínosem a pomocí i našim dětem – máme jich pět. Přinášeli nový pohled na svět, a to vedlo i ke zlepšení některých procesů, organizace, administrace. Člověk mnohdy potřebuje jiný pohled, aby našel odvahu něco změnit a ve výsledku si tak ušetřit čas.

Letos to vypadá, že se nám po letech podaří odjet na týden z farmy i v sezóně – většinou máme dovolenou přes zimu – a vše pojede bez nás: bedýnky, prodeje, zemědělské práce, to je velká úleva.“
Jana Rosenbaumová, farma Lukava

Pokud máte o spolupráci zájem, ozvěte se nám na email praxe@farmarskaskola.cz a my vám poskytneme více informací a domluvíme si termín na seznamovací návštěvu u vás na farmě.